ITT Cannon, LLC CA3102E20-19SF80
CA3102E20-19SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-19SF80
Brief Description
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-19SF80.pdf
Availability of CA3102E20-19SF80
QUANTITY
CA3102E20-19SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-19SF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-19SF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-19SF80
Related LinksCA3102E2, CA3102E20-19SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-19SF80 Details Description
Related parts for CA3102E20-19SF80
RES SMD 102 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 361-BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf