ITT Cannon, LLC CA3102E20-22PWBF80A176-05
CA3102E20-22PWBF80A176-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-22PWBF80A176-05
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-22PWBF80A176-05.pdf
Availability of CA3102E20-22PWBF80A176-05
QUANTITY
CA3102E20-22PWBF80A176-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-22PWBF80A176-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-22PWBF80A176-05
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-22
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-22PWBF80A176-05
Related LinksCA3102E20-22, CA3102E20-22PWBF80A176-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-22PWBF80A176-05 Details Description
Related parts for CA3102E20-22PWBF80A176-05
IC VIDEO SIGNAL QUADRUPLER 8-DMP datasheet.pdf
IC 10BIT VOLTAGE CLAMP 24-TSSOP datasheet.pdf
TUBE EXTENSION M16 250MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE 100' datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 484BGA datasheet.pdf
CAP 165F 48V CHASSIS MOUNT datasheet.pdf
SUPERGRIP CLIP KIT 30X30MM datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf