| Internal Part Number | EIS-CA3102E20-22PXBF80A176 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Family | Circular Connectors | |
| Series | MIL-DTL-5015, CA-B | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins | |
| Number of Positions | 6 | |
| Shell Size - Insert | 20-22 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Panel Mount, Flange | |
| Termination | Crimp | |
| Fastening Type | Reverse Bayonet Lock | |
| Orientation | X | |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof | |
| Shell Material, Finish | Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated | |
| Contact Finish | Gold | |
| Features | - | |
| Contact Finish Thickness | 19.7µin (0.50µm) | |
| Current Rating | 22A, 74A | |
| Voltage - Rated | 500VAC, 700VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | CA3102E20-22PXBF80A176 | |
| Related Links | CA3102E20-2, CA3102E20-22PXBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor | |
 | 4-644464-2 | CONN RECEPT 12POS 24AWG MTA156 | datasheet.pdf | |