ITT Cannon, LLC CA3102E20-22PZBF80A176
CA3102E20-22PZBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-22PZBF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-22PZBF80A176.pdf
Availability of CA3102E20-22PZBF80A176
QUANTITY
CA3102E20-22PZBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-22PZBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-22PZBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-22PZBF80A176
Related LinksCA3102E20-2, CA3102E20-22PZBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-22PZBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-22PZBF80A176
FITTING 4-WAY POLY CLR 4 X 4" datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 34POS 10U" AU RA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5.08MM datasheet.pdf
POT 100K OHM 0.04W CARBON LOG datasheet.pdf
PAC-S300-RV24 CBL ASSY datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT PIN datasheet.pdf