ITT Cannon, LLC CA3102E20-22SYBF80
CA3102E20-22SYBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-22SYBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-22SYBF80.pdf
Availability of CA3102E20-22SYBF80
QUANTITY
CA3102E20-22SYBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-22SYBF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-22SYBF80
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-22SYBF80
Related LinksCA3102E20, CA3102E20-22SYBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-22SYBF80 Details Description
Related parts for CA3102E20-22SYBF80
RES SMD 3.6M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS W/SCKT W/LIP XRC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 131MA 23 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf