ITT Cannon, LLC CA3102E20-24PF80A176
CA3102E20-24PF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-24PF80A176
Brief Description
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-24PF80A176.pdf
Availability of CA3102E20-24PF80A176
QUANTITY
CA3102E20-24PF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-24PF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-24PF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-24PF80A176
Related LinksCA3102E20-, CA3102E20-24PF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-24PF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-24PF80A176
IDC CABLE - MSD20K/MC20M/X datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 10A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
GK NICU NRS PU NR REC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AIR OP STOPPER 6CC F/TAPER TIP D datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf