ITT Cannon, LLC CA3102E20-27PWBF80A176
CA3102E20-27PWBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-27PWBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-27PWBF80A176.pdf
Availability of CA3102E20-27PWBF80A176
QUANTITY
CA3102E20-27PWBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-27PWBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-27PWBF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-27PWBF80A176
Related LinksCA3102E20-2, CA3102E20-27PWBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-27PWBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-27PWBF80A176
MOSFET N-CH 100V 9.2A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 14+PE INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf