ITT Cannon, LLC CA3102E20-29PBF80-05
CA3102E20-29PBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-29PBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-29PBF80-05.pdf
Availability of CA3102E20-29PBF80-05
QUANTITY
CA3102E20-29PBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-29PBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-29PBF80-05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-29PBF80-05
Related LinksCA3102E20-, CA3102E20-29PBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-29PBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E20-29PBF80-05
IC DAC DUAL V-OUT 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 1 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf
SLA 180/5 OG 3.2 datasheet.pdf
MICRO 100 F 8" RBW JACKP datasheet.pdf