ITT Cannon, LLC CA3102E20-29PW
CA3102E20-29PW picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-29PW
Brief Description
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-29PW.pdf
Availability of CA3102E20-29PW
QUANTITY
CA3102E20-29PW Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-29PW
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-29PW
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-29PW
Related LinksCA3102E, CA3102E20-29PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-29PW Details Description
Related parts for CA3102E20-29PW
RES 0.22 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN FERRULE 4AWG YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DL 2WIRE SER 8-UMAX datasheet.pdf
TA CONN,SKT datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 130PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf