ITT Cannon, LLC CA3102E20-29SA176
CA3102E20-29SA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-29SA176
Brief Description
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-29SA176.pdf
Availability of CA3102E20-29SA176
QUANTITY
CA3102E20-29SA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-29SA176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-29SA176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-29SA176
Related LinksCA3102E2, CA3102E20-29SA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-29SA176 Details Description
Related parts for CA3102E20-29SA176
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
IC DC-DC CTLR S-PHASE 38TSSOP datasheet.pdf
LED PROTECTOR UNI 9V DO214 2L datasheet.pdf
FACEPLATE BLANK WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf