ITT Cannon, LLC CA3102E20-29SB05A176
CA3102E20-29SB05A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-29SB05A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-29SB05A176.pdf
Availability of CA3102E20-29SB05A176
QUANTITY
CA3102E20-29SB05A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-29SB05A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-29SB05A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-29SB05A176
Related LinksCA3102E20-, CA3102E20-29SB05A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-29SB05A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-29SB05A176
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
IC 8:1 MUX/DEMUX BUS SW 16-QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 1.5A 3DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.8V 48-LFCSP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 109VC R6 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMCJ datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AC datasheet.pdf