ITT Cannon, LLC CA3102E20-3SBF80A176
CA3102E20-3SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-3SBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-3SBF80A176.pdf
Availability of CA3102E20-3SBF80A176
QUANTITY
CA3102E20-3SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-3SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-3SBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-3
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-3SBF80A176
Related LinksCA3102E20-, CA3102E20-3SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-3SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-3SBF80A176
INPUT MODULE DC 32MA 24VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 24.36VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 NPN NC datasheet.pdf
IC PROSLIC LINE FEED 150V 16SOIC datasheet.pdf
RES 142K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 20K OHM 20SOIC datasheet.pdf
LED WHITE 6500K 80CRI SMD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf