ITT Cannon, LLC CA3102E20-3SYB109
CA3102E20-3SYB109 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-3SYB109
Brief Description
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-3SYB109.pdf
Availability of CA3102E20-3SYB109
QUANTITY
CA3102E20-3SYB109 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-3SYB109
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-3SYB109
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-3
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-3SYB109
Related LinksCA3102E2, CA3102E20-3SYB109 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-3SYB109 Details Description
Related parts for CA3102E20-3SYB109
IC XDCP SGL 32-TAP 50K 8-MSOP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON TRIPLE OV 8-MSOP datasheet.pdf
AC/DC ADAPTER LOW CURRENT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 16pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 267 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 135MA 5.6 OHM SMD datasheet.pdf