ITT Cannon, LLC CA3102E20-6SB04
CA3102E20-6SB04 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-6SB04
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-6SB04.pdf
Availability of CA3102E20-6SB04
QUANTITY
CA3102E20-6SB04 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-6SB04
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-6SB04
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-6
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-6SB04
Related LinksCA3102E, CA3102E20-6SB04 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-6SB04 Details Description
Related parts for CA3102E20-6SB04
CONN HEADER LOPROFILE 47POS .100 datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS IDC DL POL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO216AA datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf