ITT Cannon, LLC CA3102E20-7PBF80A176
CA3102E20-7PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-7PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-7PBF80A176.pdf
Availability of CA3102E20-7PBF80A176
QUANTITY
CA3102E20-7PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-7PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-7PBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-7PBF80A176
Related LinksCA3102E20-, CA3102E20-7PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-7PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-7PBF80A176
IC 1-OF-4 FET MUX/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 63VDC 1206 datasheet.pdf
LABEL METAL POLY 25.4X12.7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf