ITT Cannon, LLC CA3102E20-8SB109
CA3102E20-8SB109 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-8SB109
Brief Description
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-8SB109.pdf
Availability of CA3102E20-8SB109
QUANTITY
CA3102E20-8SB109 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-8SB109
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-8SB109
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-8SB109
Related LinksCA3102E2, CA3102E20-8SB109 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-8SB109 Details Description
Related parts for CA3102E20-8SB109
TAPE LO STATIC POLYMIDE FLM 1/2" datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
SEMI CONDUCTOR FUSE 1000VAC 300A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80 datasheet.pdf