ITT Cannon, LLC CA3102E20A48P-B-04
CA3102E20A48P-B-04 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20A48P-B-04
Brief Description
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20A48P-B-04.pdf
Availability of CA3102E20A48P-B-04
QUANTITY
CA3102E20A48P-B-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20A48P-B-04
Internal Part NumberEIS-CA3102E20A48P-B-04
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert20-A48
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20A48P-B-04
Related LinksCA3102E20, CA3102E20A48P-B-04 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20A48P-B-04 Details Description
Related parts for CA3102E20A48P-B-04
RES 62K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf