ITT Cannon, LLC CA3102E20A48SXB
CA3102E20A48SXB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20A48SXB
Brief Description
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20A48SXB.pdf
Availability of CA3102E20A48SXB
QUANTITY
CA3102E20A48SXB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20A48SXB
Internal Part NumberEIS-CA3102E20A48SXB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert20-A48
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20A48SXB
Related LinksCA3102E, CA3102E20A48SXB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20A48SXB Details Description
Related parts for CA3102E20A48SXB
END PANEL W/DB25 FOR A-27 BLK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 2 4/6 ECL 20-SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
CAP CER 120PF 630V C0G RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW ALF2 datasheet.pdf
CONN RCPT 20 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
32 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.25A 133 MOHM datasheet.pdf