ITT Cannon, LLC CA3102E20A9P
CA3102E20A9P picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20A9P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20A9P.pdf
Availability of CA3102E20A9P
QUANTITY
CA3102E20A9P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20A9P
Internal Part NumberEIS-CA3102E20A9P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-A9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20A9P
Related LinksCA3102, CA3102E20A9P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20A9P Details Description
Related parts for CA3102E20A9P
CUTTER WIRE DUCT STRAIGHT 8.36" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 20A QC 125V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
B/S II SNGL RA datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf