ITT Cannon, LLC CA3102E20A9S-B-111
CA3102E20A9S-B-111 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20A9S-B-111
Brief Description
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20A9S-B-111.pdf
Availability of CA3102E20A9S-B-111
QUANTITY
CA3102E20A9S-B-111 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20A9S-B-111
Internal Part NumberEIS-CA3102E20A9S-B-111
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-A9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20A9S-B-111
Related LinksCA3102E20, CA3102E20A9S-B-111 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20A9S-B-111 Details Description
Related parts for CA3102E20A9S-B-111
LED REPL GLOBE E27 525NM GREEN datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT PIN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HIGH/T WF datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf