ITT Cannon, LLC CA3102E22-12SB05
CA3102E22-12SB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-12SB05
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E22-12SB05.pdf
Availability of CA3102E22-12SB05
QUANTITY
CA3102E22-12SB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-12SB05
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-12SB05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-12SB05
Related LinksCA3102E2, CA3102E22-12SB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-12SB05 Details Description
Related parts for CA3102E22-12SB05
FUSE CERAMIC 6.3A 500VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A FORK LVR LOCK datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf