ITT Cannon, LLC CA3102E22-12SBA232
CA3102E22-12SBA232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-12SBA232
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E22-12SBA232.pdf
Availability of CA3102E22-12SBA232
QUANTITY
CA3102E22-12SBA232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-12SBA232
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-12SBA232
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-12SBA232
Related LinksCA3102E22, CA3102E22-12SBA232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-12SBA232 Details Description
Related parts for CA3102E22-12SBA232
CONN TERMINATOR PLUG BNC 50OHM datasheet.pdf
IC MULTIPLIER/DIVIDER 14-DIP datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLK 1/16" X 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC GATE DVR 7.6A LO SIDE SOT23-6 datasheet.pdf
COIN CELL HOLDER 23MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS SS/VOLT OUT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 6POS W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf