ITT Cannon, LLC CA3102E22-14P
CA3102E22-14P picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-14P
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E22-14P.pdf
Availability of CA3102E22-14P
QUANTITY
CA3102E22-14P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-14P
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-14P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-14P
Related LinksCA3102, CA3102E22-14P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-14P Details Description
Related parts for CA3102E22-14P
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 60VC DO204AC datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM MDP THREAD INSULATE .344" datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/5W 0805 datasheet.pdf