ITT Cannon, LLC CA3102E22-14PA95
CA3102E22-14PA95 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-14PA95
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E22-14PA95.pdf
Availability of CA3102E22-14PA95
QUANTITY
CA3102E22-14PA95 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-14PA95
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-14PA95
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-14PA95
Related LinksCA3102E2, CA3102E22-14PA95 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-14PA95 Details Description
Related parts for CA3102E22-14PA95
HEADER OPEN SLOTTED .300 24POS datasheet.pdf
CONN RCPT 266POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TRAINING RF/PROD/ENG.DESIGN 2DAY datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf