ITT Cannon, LLC CA3102E22-14PBF80A176-05
CA3102E22-14PBF80A176-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-14PBF80A176-05
Brief Description
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E22-14PBF80A176-05.pdf
Availability of CA3102E22-14PBF80A176-05
QUANTITY
CA3102E22-14PBF80A176-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-14PBF80A176-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-14PBF80A176-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-14PBF80A176-05
Related LinksCA3102E22-14, CA3102E22-14PBF80A176-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-14PBF80A176-05 Details Description
Related parts for CA3102E22-14PBF80A176-05
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 683 I/O 956BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485 PROG 28WSOIC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 901FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 136MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT SKT datasheet.pdf