ITT Cannon, LLC CA3102E22-14PBF80A176
CA3102E22-14PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-14PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E22-14PBF80A176.pdf
Availability of CA3102E22-14PBF80A176
QUANTITY
CA3102E22-14PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-14PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-14PBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-14PBF80A176
Related LinksCA3102E22-, CA3102E22-14PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-14PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E22-14PBF80A176
IC SUPERVISOR CPU 128K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 355MA 900 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
1500 VDC 20 AMP PHOTOVOLTAIC FUS datasheet.pdf