ITT Cannon, LLC CA3102E22-14PZB
CA3102E22-14PZB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-14PZB
Brief Description
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E22-14PZB.pdf
Availability of CA3102E22-14PZB
QUANTITY
CA3102E22-14PZB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-14PZB
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-14PZB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-14PZB
Related LinksCA3102E, CA3102E22-14PZB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-14PZB Details Description
Related parts for CA3102E22-14PZB
SSD 3.5" IDEP 16GB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 8POS W/O GUIDES datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT PIN datasheet.pdf
PREMOFLEX 0 5 JMPR 152LGT datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT SKT datasheet.pdf