ITT Cannon, LLC CA3102E22-18PWBF80A176A232
CA3102E22-18PWBF80A176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-18PWBF80A176A232
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E22-18PWBF80A176A232.pdf
Availability of CA3102E22-18PWBF80A176A232
QUANTITY
CA3102E22-18PWBF80A176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-18PWBF80A176A232
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-18PWBF80A176A232
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert22-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-18PWBF80A176A232
Related LinksCA3102E22-18P, CA3102E22-18PWBF80A176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-18PWBF80A176A232 Details Description
Related parts for CA3102E22-18PWBF80A176A232
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CONFIG MULTIPLE FUNCT 6ULLGA datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMC datasheet.pdf
MCP6.3/4.8K datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 323FCBGA datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
RES 22 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf