ITT Cannon, LLC CA3102E22-18SBF80A232
CA3102E22-18SBF80A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-18SBF80A232
Brief Description
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E22-18SBF80A232.pdf
Availability of CA3102E22-18SBF80A232
QUANTITY
CA3102E22-18SBF80A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-18SBF80A232
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-18SBF80A232
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert22-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-18SBF80A232
Related LinksCA3102E22-, CA3102E22-18SBF80A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-18SBF80A232 Details Description
Related parts for CA3102E22-18SBF80A232
MOSFET N-CH 30V 116A D2PAK datasheet.pdf
RES 3 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
CONTACT TIN SCKT 24-26AWG datasheet.pdf
PLASTIC LABEL 1 SHEET=9 PIECES datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 11.4A 3 MOHM TH datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
FIXED IND 173UH 540MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.05% 1/10W 0805 datasheet.pdf