ITT Cannon, LLC CA3102E22-22PXB109
CA3102E22-22PXB109 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-22PXB109
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E22-22PXB109.pdf
Availability of CA3102E22-22PXB109
QUANTITY
CA3102E22-22PXB109 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-22PXB109
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-22PXB109
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert22-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-22PXB109
Related LinksCA3102E22, CA3102E22-22PXB109 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-22PXB109 Details Description
Related parts for CA3102E22-22PXB109
BOX ABS BLACK 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
FERRITE CHIP 31 OHM 1.5A 1206 datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SPDT 120V datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-60V datasheet.pdf
POWER CHASSIS 400W 6 SLOT datasheet.pdf
534 BLACK 25 PC/PKG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf