ITT Cannon, LLC CA3102E22-23PB05
CA3102E22-23PB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-23PB05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E22-23PB05.pdf
Availability of CA3102E22-23PB05
QUANTITY
CA3102E22-23PB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-23PB05
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-23PB05
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert22-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-23PB05
Related LinksCA3102E2, CA3102E22-23PB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-23PB05 Details Description
Related parts for CA3102E22-23PB05
POT 50 OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
VARIOFACE FRONT ADAPTER 0.5M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A 2WPACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH UNIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
OSCILLATOR VCSO CONFIGURABLE datasheet.pdf
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf