ITT Cannon, LLC CA3102E22-23PF80
CA3102E22-23PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-23PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E22-23PF80.pdf
Availability of CA3102E22-23PF80
QUANTITY
CA3102E22-23PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-23PF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-23PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert22-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-23PF80
Related LinksCA3102E2, CA3102E22-23PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-23PF80 Details Description
Related parts for CA3102E22-23PF80
ADH MOUNT/TIE COMBO REL 8.5" datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 350MA 600V GLASS SHORT RJS datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 880MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 300MA 1.38 OHM datasheet.pdf
BOX PIN 30 POS 100 C/L datasheet.pdf