ITT Cannon, LLC CA3102E24-10PWBF80-05
CA3102E24-10PWBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-10PWBF80-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-10PWBF80-05.pdf
Availability of CA3102E24-10PWBF80-05
QUANTITY
CA3102E24-10PWBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-10PWBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-10PWBF80-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-10PWBF80-05
Related LinksCA3102E24-, CA3102E24-10PWBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-10PWBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E24-10PWBF80-05
IC MCU 8BIT OTP 52PLCC datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
POT 4.7K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
18 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 33 AWG 1000 FT WH datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf