ITT Cannon, LLC CA3102E24-10PWBF80-05
CA3102E24-10PWBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-10PWBF80-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-10PWBF80-05.pdf
Availability of CA3102E24-10PWBF80-05
QUANTITY
CA3102E24-10PWBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-10PWBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-10PWBF80-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-10PWBF80-05
Related LinksCA3102E24-, CA3102E24-10PWBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-10PWBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E24-10PWBF80-05
CONN RECPT FLG HOUSING NATURAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8DIP GW datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ATTENUATOR 7 DB DC 18GHZ datasheet.pdf