ITT Cannon, LLC CA3102E24-11PBA176-04
CA3102E24-11PBA176-04 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-11PBA176-04
Brief Description
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-11PBA176-04.pdf
Availability of CA3102E24-11PBA176-04
QUANTITY
CA3102E24-11PBA176-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-11PBA176-04
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-11PBA176-04
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert24-11
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-11PBA176-04
Related LinksCA3102E24-, CA3102E24-11PBA176-04 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-11PBA176-04 Details Description
Related parts for CA3102E24-11PBA176-04
IC RESET CMOS 2.7V 100MS 5SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BACKSHELL 15POS 60DEG METAL PLAS datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
CHOKE DOUBLE 1MH 6A HORIZ datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf