ITT Cannon, LLC CA3102E24-12PWB
CA3102E24-12PWB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-12PWB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-12PWB.pdf
Availability of CA3102E24-12PWB
QUANTITY
CA3102E24-12PWB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-12PWB
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-12PWB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-12PWB
Related LinksCA3102E, CA3102E24-12PWB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-12PWB Details Description
Related parts for CA3102E24-12PWB
TERM BLOCK HDR 13POS 5.08MM datasheet.pdf
TRIAC 800V 10A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 14A SYNC QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
IC LASER DRVR 500MBPS AMP datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf