ITT Cannon, LLC CA3102E24-12PXB
CA3102E24-12PXB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-12PXB
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-12PXB.pdf
Availability of CA3102E24-12PXB
QUANTITY
CA3102E24-12PXB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-12PXB
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-12PXB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-12PXB
Related LinksCA3102E, CA3102E24-12PXB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-12PXB Details Description
Related parts for CA3102E24-12PXB
TRANS 2NPN 40V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK COUPLER datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RELAY SSR AC OUT 3A 5-15VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NC M8 datasheet.pdf
BLZP 5.00/18/270LH SN OR BX datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CABLE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf