ITT Cannon, LLC CA3102E24-20SB05
CA3102E24-20SB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-20SB05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24-20SB05.pdf
Availability of CA3102E24-20SB05
QUANTITY
CA3102E24-20SB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-20SB05
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-20SB05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert24-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-20SB05
Related LinksCA3102E2, CA3102E24-20SB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-20SB05 Details Description
Related parts for CA3102E24-20SB05
RES 29.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 25W datasheet.pdf
IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 150BGA datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 15W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 320MA 1.52 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf