ITT Cannon, LLC CA3102E24-28PF80A176
CA3102E24-28PF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28PF80A176
Brief Description
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-28PF80A176.pdf
Availability of CA3102E24-28PF80A176
QUANTITY
CA3102E24-28PF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28PF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28PF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28PF80A176
Related LinksCA3102E24-, CA3102E24-28PF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28PF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E24-28PF80A176
RES 22 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SD S 3-6 5/PH1/2 RED-L 1=6PC datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC FPGA 683 I/O 956BGA datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC10H/AE10M/HPK10H datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 28POS SKT datasheet.pdf
WIRE HOLD DOWN PLUNGER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 509MA 750 MOHM datasheet.pdf