ITT Cannon, LLC CA3102E24-28PZ
CA3102E24-28PZ picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-28PZ.pdf
Availability of CA3102E24-28PZ
QUANTITY
CA3102E24-28PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28PZ
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28PZ
Related LinksCA3102E, CA3102E24-28PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28PZ Details Description
Related parts for CA3102E24-28PZ
RES 73.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TRIPLE INVERTER GATE 8-DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG BUCK 0.75V 1A SYNC 6USMD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf