ITT Cannon, LLC CA3102E24-28PZ
CA3102E24-28PZ picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-28PZ.pdf
Availability of CA3102E24-28PZ
QUANTITY
CA3102E24-28PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28PZ
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28PZ
Related LinksCA3102E, CA3102E24-28PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28PZ Details Description
Related parts for CA3102E24-28PZ
JUMPER-H1505TR/A3049G/X 12" datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 35NS 8UMAX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 60A TO-262AA datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 34POS R/A SH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 38POS R/A 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC 1.5KE datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER ON/OFF 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.1A 64.7 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf