ITT Cannon, LLC CA3102E24-28SW
CA3102E24-28SW picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28SW
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24-28SW.pdf
Availability of CA3102E24-28SW
QUANTITY
CA3102E24-28SW Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28SW
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28SW
Related LinksCA3102E, CA3102E24-28SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28SW Details Description
Related parts for CA3102E24-28SW
CONN HEADER LOPRO STR 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IGBT MOD SGL 1400V 600A H SER datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 1/0AWG YELLOW datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
EMI CHIP BEAD UH SMD datasheet.pdf
TERMINAL,SOLIS SPD FLG 16-14 8 datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
100UF 200V 16X25 datasheet.pdf