ITT Cannon, LLC CA3102E24-28SZF80A176
CA3102E24-28SZF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-28SZF80A176
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24-28SZF80A176.pdf
Availability of CA3102E24-28SZF80A176
QUANTITY
CA3102E24-28SZF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-28SZF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-28SZF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-28SZF80A176
Related LinksCA3102E24-, CA3102E24-28SZF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-28SZF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E24-28SZF80A176
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
GDT 470V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 39.7KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V Y5U datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.15A 195 MOHM datasheet.pdf
RES 499 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf