ITT Cannon, LLC CA3102E24-7SXBF80-05
CA3102E24-7SXBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-7SXBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E24-7SXBF80-05.pdf
Availability of CA3102E24-7SXBF80-05
QUANTITY
CA3102E24-7SXBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-7SXBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-7SXBF80-05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-7
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-7SXBF80-05
Related LinksCA3102E24-, CA3102E24-7SXBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-7SXBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E24-7SXBF80-05
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SYSTEM BASE W/LIN 32-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf