ITT Cannon, LLC CA3102E24-9PF80
CA3102E24-9PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-9PF80
Brief Description
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-9PF80.pdf
Availability of CA3102E24-9PF80
QUANTITY
CA3102E24-9PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-9PF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-9PF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert24-9
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-9PF80
Related LinksCA3102E, CA3102E24-9PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-9PF80 Details Description
Related parts for CA3102E24-9PF80
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 15MHZ 2A SMD datasheet.pdf
LED DISPLAY 1.8" 565NM GREEN CA datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
27MM HS ASSY ULTEM C datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
K71 MOUNTING PLATE AL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT SKT datasheet.pdf