ITT Cannon, LLC CA3102E28-10SBF80-05
CA3102E28-10SBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-10SBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28-10SBF80-05.pdf
Availability of CA3102E28-10SBF80-05
QUANTITY
CA3102E28-10SBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-10SBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-10SBF80-05
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert28-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-10SBF80-05
Related LinksCA3102E28-, CA3102E28-10SBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-10SBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E28-10SBF80-05
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
IC DECODER 3 TO 8 LINE 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RELAY TIMER SPDT 24VDC OFF-DELAY datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.6A TO277A datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 0.1% 2W 3637 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MICRO 51C S /33 10CR 18" datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf