ITT Cannon, LLC CA3102E28-10SBF80
CA3102E28-10SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-10SBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28-10SBF80.pdf
Availability of CA3102E28-10SBF80
QUANTITY
CA3102E28-10SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-10SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-10SBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert28-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-10SBF80
Related LinksCA3102E2, CA3102E28-10SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-10SBF80 Details Description
Related parts for CA3102E28-10SBF80
IC CONTROLLER HOT SWAP 24-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 200PF 2.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 53A SOT-227 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 50POS datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TSM .8" datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 5.95A 10 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC AXIAL datasheet.pdf
RES 105K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf