ITT Cannon, LLC CA3102E28-11SB05
CA3102E28-11SB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-11SB05
Brief Description
CONN RCPT 22POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
CA3102E28-11SB05.pdf
Availability of CA3102E28-11SB05
QUANTITY
CA3102E28-11SB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-11SB05
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-11SB05
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert28-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-11SB05
Related LinksCA3102E2, CA3102E28-11SB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-11SB05 Details Description
Related parts for CA3102E28-11SB05
BOX ALUM NATURAL 8.76"L X 5.76"W datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V 1111 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
DMM 1000V RMS datasheet.pdf
FIXED IND 62UH 180MA 3.15 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 10W datasheet.pdf