ITT Cannon, LLC CA3102E28-11SWB
CA3102E28-11SWB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-11SWB
Brief Description
CONN RCPT 22 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28-11SWB.pdf
Availability of CA3102E28-11SWB
QUANTITY
CA3102E28-11SWB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-11SWB
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-11SWB
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert28-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-11SWB
Related LinksCA3102E, CA3102E28-11SWB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-11SWB Details Description
Related parts for CA3102E28-11SWB
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 330 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
KIT DEV RF4CE FOR CC2533 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 3.57 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS 6MM datasheet.pdf