ITT Cannon, LLC CA3102E28-12SXBF80
CA3102E28-12SXBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-12SXBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E28-12SXBF80.pdf
Availability of CA3102E28-12SXBF80
QUANTITY
CA3102E28-12SXBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-12SXBF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-12SXBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-12SXBF80
Related LinksCA3102E28, CA3102E28-12SXBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-12SXBF80 Details Description
Related parts for CA3102E28-12SXBF80
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 1506 datasheet.pdf
TERM RING HVY VYL 16-12AWG 5/16 datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 120V 25A AC OUT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 25POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 43A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 7.24NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC RF PWR AMP 10W SOT1227A datasheet.pdf